Välkommen till Östra Härjedalens BK

Äldre resultat från bruks- och lydnadstävlingar.



Spårprov den 090927

Appellklass:

1:a John-Åke Andersson & Evallens Black Peggy Sue, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 266,5p & uppfl

2:a Björn Lander & Mr Binks Moterey Jack, Australian Shepherd, Uddevalla BK, 266,25p & uppfl

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 182,5p & GK

4:a Ulrika Andersson & Scuba's Hankey Bannister, Weimaraner kh, Ö:a Härjedalens BK, 165,25p & GK

5:a Ann Englund & Quincygårdens Massaj, Schäfer, Mora BK, 141,5p & ej gk

Högreklass:

1:a Erling Andersson & Månstrimmans Pirelli, Schäfer, Sundsvalls BK, 513,75p & uppfl

2:a Åsa Damberg & FLexi van Biezenhoeve, Schäfer, Hudiksvalls BK, 501,75p & uppfl

3:a Gunilla Andersson & Cukid's Elfin, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 485,5p & uppfl

4:a Lotta Könberg & Lita Till Krazy, Schäfer, Östersunds BK, 464p & GK

5:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 458,25p & GK

6:a Greteh Eklund & Älvgårdens Black Barrel, Labrador Retriver, Järvsö BK, 440p & GK

7:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 428p & GK

8:a Solveg Höglund & Markallens Jimbo, Schäfer, Timrå BK, 409p & GK

9:a Åse Rönnlund & Black Indian's Mike, Boxer, Sandvikens BK, 311,5p & GK

bar1 

Lydnadstävlingen 2009-09-19  

klass 1.

1:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 164p & 1:a pris

2:a Birgitta Bruce & Atlas, Vorsteh KH, Mora BK, 131,5p & 3:e pris

klass 2.

1:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 177,5p & 1:a pris

2:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 137p & 3:e pris

klass 3.

1:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 188p & 0:pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, 175p & 0:pris

3:a Rosemarie Persson & Nodstagårdens Kellie, Shetland Sheepdog, Knivsta HU, 168p & 0:pris

elitklass

1:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border collie, Bollnäs BK, 256p & 1:a pris

bar1

Spårprov Elitklass 090823

1:a Annica Hallin & Huvigas Pluto, Kh Vizsla, Elfsborgs BK, 566,5p och CERT

2:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik, Golden retriver, Järvsö BHK, 561,5p och CERT

3:a Berit Pålsson & Lei-Anns Öza, Malinois, Östersunds BK, 549,5p och certpoäng

4:a Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan Pudel, Östersunds BK, 515,5p och GK

5:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 486,75p och GK

bar1

Lydnadsprov 090724

Klass 1:

1:a Ellika Granath & Sanderettes Urznygga Unzette shetland sheepdog, Järvsö BHK, 174p & 1:a pris

2:a Malin Norell & Grindsjön's Xelma, rottweiler, Vaxholms BK, 162p & 1:a pris

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 151,5p & 2:a pris, KLUBBMÄSTARE

4:a Frida Jonasson & Amstel, kooikerhondje, Ö:a Härjedalens BK, 142,5p & 2:a pris

5:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin Of Teddybear, leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 134,5p & 3:e pris

6:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 123,5p & 3:e pris

7:a Anneli Persson & Birkelands Eloge, schäfer, Fagersta BK, 120p & 3:e pris

8:a Elsie Midttun & Dogfathers Adela, dobermann, Särna-Idre BK, 81p & 0:pris

KLASS 2

1:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, korthårig vorsteh, V:a Härjedalens BK, 148p & 2:a pris

2:a Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, nova scotia duck tolling retriver, Järvsö BHK, 145,5p & 2:a pris

3:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 129p & 3:e pris

4:a Lina Svensson & Tallrisets Toke, långhårig vorsteh, SHU, 128p & 3:e pris

KLASS 3

1:a Jill Rahmström & Hyzz Karate-Kid, australisk kelpie, Skultuna BK, 267p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdals BK, 241p & 2:a pris

3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesenschnauser, Särna-Idre BK, 240,5p & 2:a pris

bar1

Spårtävling 2009-05-31

Appellklass:

1:a  Arne Grahn & Wilse's Gaston, Schäfer, Mora BK, 209p och GK

2:a Åke Sällström & Working Beauty's Fantastic Flame, Nova Scotia Tolling Retriver, V:a Medelpads BK, 197p och GK

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 159,5p och ej gk

 

Lägreklass:

1:a Eva-Britt Lind & Vickulas Mocca, Kelpie, Ljusdals BK, 516p och UPPFLYTTAD

2:a Evis Persson & Mazkhens Mhyrhan, Border collie, Järvsö BK, 497,5p och UPPFLYTTAD

3:a Ingrid Boström & Turbulens Toka, Tervueren, Östersunds BK, 458,75p & UPPFLYTTAD

4:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 452,75p och UPPFLYTTAD

5:a Lina Söderberg & Schafrix Ginza, Schäfer, Edsbyns BK, 377,5p och GK

bar1

Lydnadsprov 2009-04-16

Klass 1:

1:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 160,5p & 1:a pris

2:a Katharina Hagström & Rapport's Kaya, Schäfer, Bollnäs BK, 144p & 2:a pris

3:a Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk Setter, Särna-Idre BK, 143p & 2:a pris

4:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 135,5p & 3:e pris

5:a Annsofie Eriksson & Cantania's Nikita, Schäfer, Hudiksvalls BK, 129,5p & 3:e pris

6:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 128p & 3:e pris

7:a Lotta Jonsson & Crowhills Cojac, Rottweiler, Bollnäs BK, 110,5p & 3:e pris

8:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 93,5p & 0 pris

9:a Febe Dahlsten & Lordofcharms Attractive Anwell, ISW terrier, Ö:a Härjedalens BK, 72p & 0:pris

10:a Anna Westling & Puffi, Blandras, Ö:a Härjedalens BK, 14p & 0:pris

klass 2:

1:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 177p & 1:a pris

2:a Irene Göllas & Lisabackens Flippe Filur, Golden Retriver, Järvsö BK, 164,5p & 1:a pris

3:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 150,5p & 2:a pris

4:a Katarina Ahlström & Take Time Zoe, Border Collie, Bollnäs BK, 150p & 2:a pris

5:a Kristina Hansson & Knertebo's Look Who's Funny, Rottweiler, Edsbyns BK, 145,5p & 2:a pris

6:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 110,5p & 3:e pris

 

Klass 3:

1:a Lena Skyttner-Cavallin & Sångfågelns Marcellina, Labrador retriver, Järvsö BK, 238p & 2:a pris

2:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 199p & 3:e pris

3:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 195,5p & 3:e pris

4:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 166p & 0:pris

elit klass:

1:a Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flatcoated retriver, Järvsö BK, 252p & 2:a pris

2:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border Collie, Bollnäs BK, 194p & 3:e pris

3:a Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 190p & 0:pris

4:a Jenny Törnquist & Alice, Border Collie, Bollnäs BK, 163p & 0:pris

bar1

SÖK 2009-05-03
Lägreklass:
1:a Astrid Wallström & Moorman's Boddington Ale, Labrador retriver, Järvsö BK, 524p & uppflyttad
2:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner KH, Ö:a Härjedalens BK, 435p & GK
Högreklass:
1:a Anders Ögren & Blackneck's Öxo, Malinois, Örnsköldsviks BK, 396,75p & GK
Elitklass:
1:a Åsa Löfberg & Kogårdens Frö, Australian Stockdog, Östersunds BK, 594,25p & CERT
 
bar1


SPÅRTÄVLING 2008-09-28 domare: Marianne Dahlin & Irene Olofsson

Appellklass

1. Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 305p och uppflyttad
2. Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, Tollare, Järvsö BK, 257p och uppflyttad
3. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 115p och ej godkänd
Högreklass
1. Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan pudel, Östersunds BK, 523p och uppflyttad
2. Gunilla Nilsson & Demant's Unna, Schäfer, Härnösands BK, 518,75p och uppflyttad
3. Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 515,5 och uppflyttad
4. Elisabeth Jacobsson & Norpatorps Vvaki, Schäfer, Mora BK, 506,25p och uppflyttad
5. Irene Wahlberg & Venezia Silke Sigge 2, Flatcoated Retriver, Uppsala BK, 496,25p och uppflyttad
6. Sylvia Eriksson & Mimmtrix Fritz Jägermeister, Weimaraner, Östersunds BK, 444p och godkänd
 
bar1


LYDNAD 2008-09-20  domare: Pecka Olander

klass 1
1. Angelica Jonsson & Wilma, blandras, Mora BK, 163p och ett 1:a pris
2. Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk setter, Särna-Idre Bk, 159,5p och ett 2:a pris
2. Emil Arwenström & Ludwig, blandras, Mora BK, 159,5p och ett 2:a pris
4. Eije Korner & Quilpies Keewee VI, Australisk Kelpie, Ljusdals BK, 157p och ett 2:a pris
5. Malin Martinsson & Adiolas Tortellini, Labrador, Ö:a Härjedalens BK, 94p och ett 0:pris
6. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 52p och ett 0:pris

Klass 2
1. Maria Jonsson & Caci's Little Red-cap, Flatcoated retriver, Mora BK, 178,5p och ett 1:a pris
2. Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 155p och ett 2:a pris
3. Inga Britt Persson & Tekla, blandras, Mora BK, 143p och ett 2:a pris
4. Lina Persson & Onedis Baxter, Australian Shepherd, Östersunds BK, 120p och ett 3:e pris
5. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 110p och ett 3:e pris

Klass 3
1. Mikaela Hedqvist & Mioz, Border collie, Järvsö BK, 203p och ett 3:e pris

Elit klass
1. Tommy Norin & Grålötens Åskarino, Schäfer, Mora BK, 266p och ett 1:a pris
2. Åsa Smedberg & Molly, blandras, Mora BK, 250,5p och ett 2:a pris
3. Johan Wärmé & Grindsjöns Uma, Rottweiler, 198,5p och ett 3:e pris

 

bar1

ELITKLASS SPÅR 2008-08-23

1. Mikael Åslund & Elliegårdens Black Niva, Hovawart, Östersunds BK, 564,75p och CERToch SBCH Grattis!
2. Cicki Dalarud & Cartier Monzerat Cassie, Briard, Falu BK, 546,75p och certpoäng
3. Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flat coated Retriver, Järvsö BK, 542,5p och certpoäng
4. Anders Gunnarsson & Molars Sajko, Schäfer, Åre BK, 530,25p och certpoäng
5. Monica Johansson & Bardlands Imse Vimse, Riesenschnauzer, Timrå BK, 507,75p och GK
6. Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 496p och GK
bar1
Lydnadstävling 080725

Klass I

1. Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 180,5p & 1:a pris

2. Lina Persson & Easy All For You, Australian Shepherd, Östersunds BK, 168,5p & 1:a pris

3. Anita Johansson Eklund & Njiupavallens Puck, Tollare, Edsbyns BK, 161p & 1:a pris

4. Lina Svensson & Tallrisets Toke, LH vorsteh, Hälsinglands KK, 134p & 3:e pris.


Klass II

1. Andreas Johansson & Schafrix Donna, Schäfer, Edsbyns BK, 182,5p & 1:a pris

2. Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 174,5p & 1:a pris

3. Maria Wållner & Aladin, Eng Springer spaniel, Ljusdals BK, 168,5p & 1:a pris

4. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Kelpie, Edsbyns BK, 154p & 2:a pris
 
bar1
Lydnadstävling: 080615
KLASS I

1:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottis, Ö:a Härjedalen, 164,5p & 1:a pris + KLUBBMÄSTARE

2:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, kelpie, Edsbyn, 159p & 2:a pris

3:a Peter Olsson & Gyllene Horden's Enja, golden, Edsbyn, 142p & 2:a pris

4:a Ulrika Andersson & Myrhedens J-Ripa, setter, Ö:a Härjedalen, 137p & 3:e pris


KLASS II

1:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesen, Särna-Idre, 188p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdal, 171,5p & 1:a pris

3:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 92,5p & 0:pris


KLASS III

1:a Ingela Hammar & Robocop's Yellow Submarine, Labbe, Kungälv, 263,5p & 1:a pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, rottis, Ö:a Härjedalen, 149p & 0:pris
 
bar1
Spårtävling 080525

Appellklass:
1:a Rapptassens Argo & Kristina Davidsson, 200,5p & GK
2:a Åkerblommans Nietsche & Caroline Jelk, 232p & ej gk
3:a Scuba's Hankey Bannister & Bettan Gröning, 120,5p & ej GK
4:a Akjas Maczon & Johanna Rapp, 111,25p & ej GK

Lägreklass:
1:a Queen Samba and Figaro Fibula & Christer Dahlberg, 480p & uppflytt!!
2:a Rapport's Frost & Carina Byrén, 418,25p & GK
3:a Torsten & Margaret Pettersson, 358,75p & GK
 
bar1
 
SÖKTÄVLING 080504
lägreklass:
1:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 510,25p & uppflytt

högreklass:
1:a Gunnar Fors & Kulla Gulla's Gaia/ Rottweiler, Falun, 439p & godkänd

elitklass:
1:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik/ Golden Retriver, Järvsö, 523,5p & CERT!!!!
bar1
 
LYDNADSTÄVLING 080420
klass 1:
1:a Sara Stenberg & Qurious Somnus/ Golden Retriver, Edsbyn, 166p & 1:a pris
2:a Marie Löfqvist & Deminas Siri/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 156,5p & 2:a pris
3:a Maria Wållner & Aladin/ Springer Spaniel, Ljusdal, 156p & 2:a pris
4:a Kattis Lundgren & El-Jo-Mi's In The Ghetto/ Tervueren, Ö-vik, 117,5p & 3:e pris
5:a Kristina Davidsson & Rapptassens Argo/ Tervueren, Afbv, 112p & 3:e pris
6:a Maj Berglin & Selda/ Tervueren, Edsbyn, 66p & O:pris

Klass 2:
1:a Jenny Tedfelt & Akabotoz Boearanga/ Rottweiler, Malung, 164,5p & 1:a pris
2:a Anna Hedström & Lustans Splash Sprite/ Flatcoated Retriver, Edsbyn, 129p & 3:e pris
3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche/ Riesenschnauzer, Sv R klubb, 114,5p & 3:e pris
4:a Lotta Kihlström & Boxolas Ikaros/ Boxer, Malung, 105p & 3:e pris
5:a Bettan Gröning & Scuba's Hankey Bannister/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 98,5p & 0:pris
6:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 88,5p & 0:pris

Klass 3:
1:a Ingrid Boström & Turbulens Sunnan/ Tervueren, Östersund, 197,5p & 3:e pris
2:a Kattis Lundgren & Höglandos Ghetto/ Schapendoes, Ö-vik, 85p & 0:pris

Spårprov den 090927

Appellklass:

1:a John-Åke Andersson & Evallens Black Peggy Sue, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 266,5p & uppfl

2:a Björn Lander & Mr Binks Moterey Jack, Australian Shepherd, Uddevalla BK, 266,25p & uppfl

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 182,5p & GK

4:a Ulrika Andersson & Scuba's Hankey Bannister, Weimaraner kh, Ö:a Härjedalens BK, 165,25p & GK

5:a Ann Englund & Quincygårdens Massaj, Schäfer, Mora BK, 141,5p & ej gk

Högreklass:

1:a Erling Andersson & Månstrimmans Pirelli, Schäfer, Sundsvalls BK, 513,75p & uppfl

2:a Åsa Damberg & FLexi van Biezenhoeve, Schäfer, Hudiksvalls BK, 501,75p & uppfl

3:a Gunilla Andersson & Cukid's Elfin, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 485,5p & uppfl

4:a Lotta Könberg & Lita Till Krazy, Schäfer, Östersunds BK, 464p & GK

5:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 458,25p & GK

6:a Greteh Eklund & Älvgårdens Black Barrel, Labrador Retriver, Järvsö BK, 440p & GK

7:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 428p & GK

8:a Solveg Höglund & Markallens Jimbo, Schäfer, Timrå BK, 409p & GK

9:a Åse Rönnlund & Black Indian's Mike, Boxer, Sandvikens BK, 311,5p & GK

bar1 

Lydnadstävlingen 2009-09-19  

klass 1.

1:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 164p & 1:a pris

2:a Birgitta Bruce & Atlas, Vorsteh KH, Mora BK, 131,5p & 3:e pris

klass 2.

1:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 177,5p & 1:a pris

2:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 137p & 3:e pris

klass 3.

1:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 188p & 0:pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, 175p & 0:pris

3:a Rosemarie Persson & Nodstagårdens Kellie, Shetland Sheepdog, Knivsta HU, 168p & 0:pris

elitklass

1:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border collie, Bollnäs BK, 256p & 1:a pris

bar1

Spårprov Elitklass 090823

1:a Annica Hallin & Huvigas Pluto, Kh Vizsla, Elfsborgs BK, 566,5p och CERT

2:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik, Golden retriver, Järvsö BHK, 561,5p och CERT

3:a Berit Pålsson & Lei-Anns Öza, Malinois, Östersunds BK, 549,5p och certpoäng

4:a Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan Pudel, Östersunds BK, 515,5p och GK

5:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 486,75p och GK

bar1

Lydnadsprov 090724

Klass 1:

1:a Ellika Granath & Sanderettes Urznygga Unzette shetland sheepdog, Järvsö BHK, 174p & 1:a pris

2:a Malin Norell & Grindsjön's Xelma, rottweiler, Vaxholms BK, 162p & 1:a pris

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 151,5p & 2:a pris, KLUBBMÄSTARE

4:a Frida Jonasson & Amstel, kooikerhondje, Ö:a Härjedalens BK, 142,5p & 2:a pris

5:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin Of Teddybear, leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 134,5p & 3:e pris

6:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 123,5p & 3:e pris

7:a Anneli Persson & Birkelands Eloge, schäfer, Fagersta BK, 120p & 3:e pris

8:a Elsie Midttun & Dogfathers Adela, dobermann, Särna-Idre BK, 81p & 0:pris

KLASS 2

1:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, korthårig vorsteh, V:a Härjedalens BK, 148p & 2:a pris

2:a Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, nova scotia duck tolling retriver, Järvsö BHK, 145,5p & 2:a pris

3:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 129p & 3:e pris

4:a Lina Svensson & Tallrisets Toke, långhårig vorsteh, SHU, 128p & 3:e pris

KLASS 3

1:a Jill Rahmström & Hyzz Karate-Kid, australisk kelpie, Skultuna BK, 267p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdals BK, 241p & 2:a pris

3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesenschnauser, Särna-Idre BK, 240,5p & 2:a pris

bar1

Spårtävling 2009-05-31

Appellklass:

1:a  Arne Grahn & Wilse's Gaston, Schäfer, Mora BK, 209p och GK

2:a Åke Sällström & Working Beauty's Fantastic Flame, Nova Scotia Tolling Retriver, V:a Medelpads BK, 197p och GK

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 159,5p och ej gk

 

Lägreklass:

1:a Eva-Britt Lind & Vickulas Mocca, Kelpie, Ljusdals BK, 516p och UPPFLYTTAD

2:a Evis Persson & Mazkhens Mhyrhan, Border collie, Järvsö BK, 497,5p och UPPFLYTTAD

3:a Ingrid Boström & Turbulens Toka, Tervueren, Östersunds BK, 458,75p & UPPFLYTTAD

4:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 452,75p och UPPFLYTTAD

5:a Lina Söderberg & Schafrix Ginza, Schäfer, Edsbyns BK, 377,5p och GK

bar1

Lydnadsprov 2009-04-16

Klass 1:

1:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 160,5p & 1:a pris

2:a Katharina Hagström & Rapport's Kaya, Schäfer, Bollnäs BK, 144p & 2:a pris

3:a Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk Setter, Särna-Idre BK, 143p & 2:a pris

4:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 135,5p & 3:e pris

5:a Annsofie Eriksson & Cantania's Nikita, Schäfer, Hudiksvalls BK, 129,5p & 3:e pris

6:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 128p & 3:e pris

7:a Lotta Jonsson & Crowhills Cojac, Rottweiler, Bollnäs BK, 110,5p & 3:e pris

8:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 93,5p & 0 pris

9:a Febe Dahlsten & Lordofcharms Attractive Anwell, ISW terrier, Ö:a Härjedalens BK, 72p & 0:pris

10:a Anna Westling & Puffi, Blandras, Ö:a Härjedalens BK, 14p & 0:pris

klass 2:

1:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 177p & 1:a pris

2:a Irene Göllas & Lisabackens Flippe Filur, Golden Retriver, Järvsö BK, 164,5p & 1:a pris

3:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 150,5p & 2:a pris

4:a Katarina Ahlström & Take Time Zoe, Border Collie, Bollnäs BK, 150p & 2:a pris

5:a Kristina Hansson & Knertebo's Look Who's Funny, Rottweiler, Edsbyns BK, 145,5p & 2:a pris

6:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 110,5p & 3:e pris

 

Klass 3:

1:a Lena Skyttner-Cavallin & Sångfågelns Marcellina, Labrador retriver, Järvsö BK, 238p & 2:a pris

2:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 199p & 3:e pris

3:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 195,5p & 3:e pris

4:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 166p & 0:pris

elit klass:

1:a Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flatcoated retriver, Järvsö BK, 252p & 2:a pris

2:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border Collie, Bollnäs BK, 194p & 3:e pris

3:a Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 190p & 0:pris

4:a Jenny Törnquist & Alice, Border Collie, Bollnäs BK, 163p & 0:pris

bar1

SÖK 2009-05-03
Lägreklass:
1:a Astrid Wallström & Moorman's Boddington Ale, Labrador retriver, Järvsö BK, 524p & uppflyttad
2:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner KH, Ö:a Härjedalens BK, 435p & GK
Högreklass:
1:a Anders Ögren & Blackneck's Öxo, Malinois, Örnsköldsviks BK, 396,75p & GK
Elitklass:
1:a Åsa Löfberg & Kogårdens Frö, Australian Stockdog, Östersunds BK, 594,25p & CERT
 
bar1


SPÅRTÄVLING 2008-09-28 domare: Marianne Dahlin & Irene Olofsson

Appellklass

1. Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 305p och uppflyttad
2. Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, Tollare, Järvsö BK, 257p och uppflyttad
3. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 115p och ej godkänd
Högreklass
1. Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan pudel, Östersunds BK, 523p och uppflyttad
2. Gunilla Nilsson & Demant's Unna, Schäfer, Härnösands BK, 518,75p och uppflyttad
3. Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 515,5 och uppflyttad
4. Elisabeth Jacobsson & Norpatorps Vvaki, Schäfer, Mora BK, 506,25p och uppflyttad
5. Irene Wahlberg & Venezia Silke Sigge 2, Flatcoated Retriver, Uppsala BK, 496,25p och uppflyttad
6. Sylvia Eriksson & Mimmtrix Fritz Jägermeister, Weimaraner, Östersunds BK, 444p och godkänd
 
bar1


LYDNAD 2008-09-20  domare: Pecka Olander

klass 1
1. Angelica Jonsson & Wilma, blandras, Mora BK, 163p och ett 1:a pris
2. Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk setter, Särna-Idre Bk, 159,5p och ett 2:a pris
2. Emil Arwenström & Ludwig, blandras, Mora BK, 159,5p och ett 2:a pris
4. Eije Korner & Quilpies Keewee VI, Australisk Kelpie, Ljusdals BK, 157p och ett 2:a pris
5. Malin Martinsson & Adiolas Tortellini, Labrador, Ö:a Härjedalens BK, 94p och ett 0:pris
6. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 52p och ett 0:pris

Klass 2
1. Maria Jonsson & Caci's Little Red-cap, Flatcoated retriver, Mora BK, 178,5p och ett 1:a pris
2. Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 155p och ett 2:a pris
3. Inga Britt Persson & Tekla, blandras, Mora BK, 143p och ett 2:a pris
4. Lina Persson & Onedis Baxter, Australian Shepherd, Östersunds BK, 120p och ett 3:e pris
5. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 110p och ett 3:e pris

Klass 3
1. Mikaela Hedqvist & Mioz, Border collie, Järvsö BK, 203p och ett 3:e pris

Elit klass
1. Tommy Norin & Grålötens Åskarino, Schäfer, Mora BK, 266p och ett 1:a pris
2. Åsa Smedberg & Molly, blandras, Mora BK, 250,5p och ett 2:a pris
3. Johan Wärmé & Grindsjöns Uma, Rottweiler, 198,5p och ett 3:e pris

 

bar1

ELITKLASS SPÅR 2008-08-23

1. Mikael Åslund & Elliegårdens Black Niva, Hovawart, Östersunds BK, 564,75p och CERToch SBCH Grattis!
2. Cicki Dalarud & Cartier Monzerat Cassie, Briard, Falu BK, 546,75p och certpoäng
3. Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flat coated Retriver, Järvsö BK, 542,5p och certpoäng
4. Anders Gunnarsson & Molars Sajko, Schäfer, Åre BK, 530,25p och certpoäng
5. Monica Johansson & Bardlands Imse Vimse, Riesenschnauzer, Timrå BK, 507,75p och GK
6. Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 496p och GK
bar1
Lydnadstävling 080725

Klass I

1. Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 180,5p & 1:a pris

2. Lina Persson & Easy All For You, Australian Shepherd, Östersunds BK, 168,5p & 1:a pris

3. Anita Johansson Eklund & Njiupavallens Puck, Tollare, Edsbyns BK, 161p & 1:a pris

4. Lina Svensson & Tallrisets Toke, LH vorsteh, Hälsinglands KK, 134p & 3:e pris.


Klass II

1. Andreas Johansson & Schafrix Donna, Schäfer, Edsbyns BK, 182,5p & 1:a pris

2. Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 174,5p & 1:a pris

3. Maria Wållner & Aladin, Eng Springer spaniel, Ljusdals BK, 168,5p & 1:a pris

4. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Kelpie, Edsbyns BK, 154p & 2:a pris
 
bar1
Lydnadstävling: 080615
KLASS I

1:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottis, Ö:a Härjedalen, 164,5p & 1:a pris + KLUBBMÄSTARE

2:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, kelpie, Edsbyn, 159p & 2:a pris

3:a Peter Olsson & Gyllene Horden's Enja, golden, Edsbyn, 142p & 2:a pris

4:a Ulrika Andersson & Myrhedens J-Ripa, setter, Ö:a Härjedalen, 137p & 3:e pris


KLASS II

1:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesen, Särna-Idre, 188p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdal, 171,5p & 1:a pris

3:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 92,5p & 0:pris


KLASS III

1:a Ingela Hammar & Robocop's Yellow Submarine, Labbe, Kungälv, 263,5p & 1:a pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, rottis, Ö:a Härjedalen, 149p & 0:pris
 
bar1
Spårtävling 080525

Appellklass:
1:a Rapptassens Argo & Kristina Davidsson, 200,5p & GK
2:a Åkerblommans Nietsche & Caroline Jelk, 232p & ej gk
3:a Scuba's Hankey Bannister & Bettan Gröning, 120,5p & ej GK
4:a Akjas Maczon & Johanna Rapp, 111,25p & ej GK

Lägreklass:
1:a Queen Samba and Figaro Fibula & Christer Dahlberg, 480p & uppflytt!!
2:a Rapport's Frost & Carina Byrén, 418,25p & GK
3:a Torsten & Margaret Pettersson, 358,75p & GK
 
bar1
 
SÖKTÄVLING 080504
lägreklass:
1:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 510,25p & uppflytt

högreklass:
1:a Gunnar Fors & Kulla Gulla's Gaia/ Rottweiler, Falun, 439p & godkänd

elitklass:
1:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik/ Golden Retriver, Järvsö, 523,5p & CERT!!!!
bar1
 
LYDNADSTÄVLING 080420
klass 1:
1:a Sara Stenberg & Qurious Somnus/ Golden Retriver, Edsbyn, 166p & 1:a pris
2:a Marie Löfqvist & Deminas Siri/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 156,5p & 2:a pris
3:a Maria Wållner & Aladin/ Springer Spaniel, Ljusdal, 156p & 2:a pris
4:a Kattis Lundgren & El-Jo-Mi's In The Ghetto/ Tervueren, Ö-vik, 117,5p & 3:e pris
5:a Kristina Davidsson & Rapptassens Argo/ Tervueren, Afbv, 112p & 3:e pris
6:a Maj Berglin & Selda/ Tervueren, Edsbyn, 66p & O:pris

Klass 2:
1:a Jenny Tedfelt & Akabotoz Boearanga/ Rottweiler, Malung, 164,5p & 1:a pris
2:a Anna Hedström & Lustans Splash Sprite/ Flatcoated Retriver, Edsbyn, 129p & 3:e pris
3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche/ Riesenschnauzer, Sv R klubb, 114,5p & 3:e pris
4:a Lotta Kihlström & Boxolas Ikaros/ Boxer, Malung, 105p & 3:e pris
5:a Bettan Gröning & Scuba's Hankey Bannister/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 98,5p & 0:pris
6:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 88,5p & 0:pris

Klass 3:
1:a Ingrid Boström & Turbulens Sunnan/ Tervueren, Östersund, 197,5p & 3:e pris
2:a Kattis Lundgren & Höglandos Ghetto/ Schapendoes, Ö-vik, 85p & 0:pris

Spårprov den 090927

Appellklass:

1:a John-Åke Andersson & Evallens Black Peggy Sue, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 266,5p & uppfl

2:a Björn Lander & Mr Binks Moterey Jack, Australian Shepherd, Uddevalla BK, 266,25p & uppfl

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 182,5p & GK

4:a Ulrika Andersson & Scuba's Hankey Bannister, Weimaraner kh, Ö:a Härjedalens BK, 165,25p & GK

5:a Ann Englund & Quincygårdens Massaj, Schäfer, Mora BK, 141,5p & ej gk

Högreklass:

1:a Erling Andersson & Månstrimmans Pirelli, Schäfer, Sundsvalls BK, 513,75p & uppfl

2:a Åsa Damberg & FLexi van Biezenhoeve, Schäfer, Hudiksvalls BK, 501,75p & uppfl

3:a Gunilla Andersson & Cukid's Elfin, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 485,5p & uppfl

4:a Lotta Könberg & Lita Till Krazy, Schäfer, Östersunds BK, 464p & GK

5:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 458,25p & GK

6:a Greteh Eklund & Älvgårdens Black Barrel, Labrador Retriver, Järvsö BK, 440p & GK

7:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 428p & GK

8:a Solveg Höglund & Markallens Jimbo, Schäfer, Timrå BK, 409p & GK

9:a Åse Rönnlund & Black Indian's Mike, Boxer, Sandvikens BK, 311,5p & GK

bar1 

Lydnadstävlingen 2009-09-19  

klass 1.

1:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 164p & 1:a pris

2:a Birgitta Bruce & Atlas, Vorsteh KH, Mora BK, 131,5p & 3:e pris

klass 2.

1:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 177,5p & 1:a pris

2:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 137p & 3:e pris

klass 3.

1:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 188p & 0:pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, 175p & 0:pris

3:a Rosemarie Persson & Nodstagårdens Kellie, Shetland Sheepdog, Knivsta HU, 168p & 0:pris

elitklass

1:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border collie, Bollnäs BK, 256p & 1:a pris

bar1

Spårprov Elitklass 090823

1:a Annica Hallin & Huvigas Pluto, Kh Vizsla, Elfsborgs BK, 566,5p och CERT

2:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik, Golden retriver, Järvsö BHK, 561,5p och CERT

3:a Berit Pålsson & Lei-Anns Öza, Malinois, Östersunds BK, 549,5p och certpoäng

4:a Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan Pudel, Östersunds BK, 515,5p och GK

5:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 486,75p och GK

bar1

Lydnadsprov 090724

Klass 1:

1:a Ellika Granath & Sanderettes Urznygga Unzette shetland sheepdog, Järvsö BHK, 174p & 1:a pris

2:a Malin Norell & Grindsjön's Xelma, rottweiler, Vaxholms BK, 162p & 1:a pris

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 151,5p & 2:a pris, KLUBBMÄSTARE

4:a Frida Jonasson & Amstel, kooikerhondje, Ö:a Härjedalens BK, 142,5p & 2:a pris

5:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin Of Teddybear, leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 134,5p & 3:e pris

6:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 123,5p & 3:e pris

7:a Anneli Persson & Birkelands Eloge, schäfer, Fagersta BK, 120p & 3:e pris

8:a Elsie Midttun & Dogfathers Adela, dobermann, Särna-Idre BK, 81p & 0:pris

KLASS 2

1:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, korthårig vorsteh, V:a Härjedalens BK, 148p & 2:a pris

2:a Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, nova scotia duck tolling retriver, Järvsö BHK, 145,5p & 2:a pris

3:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 129p & 3:e pris

4:a Lina Svensson & Tallrisets Toke, långhårig vorsteh, SHU, 128p & 3:e pris

KLASS 3

1:a Jill Rahmström & Hyzz Karate-Kid, australisk kelpie, Skultuna BK, 267p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdals BK, 241p & 2:a pris

3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesenschnauser, Särna-Idre BK, 240,5p & 2:a pris

bar1

Spårtävling 2009-05-31

Appellklass:

1:a  Arne Grahn & Wilse's Gaston, Schäfer, Mora BK, 209p och GK

2:a Åke Sällström & Working Beauty's Fantastic Flame, Nova Scotia Tolling Retriver, V:a Medelpads BK, 197p och GK

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 159,5p och ej gk

 

Lägreklass:

1:a Eva-Britt Lind & Vickulas Mocca, Kelpie, Ljusdals BK, 516p och UPPFLYTTAD

2:a Evis Persson & Mazkhens Mhyrhan, Border collie, Järvsö BK, 497,5p och UPPFLYTTAD

3:a Ingrid Boström & Turbulens Toka, Tervueren, Östersunds BK, 458,75p & UPPFLYTTAD

4:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 452,75p och UPPFLYTTAD

5:a Lina Söderberg & Schafrix Ginza, Schäfer, Edsbyns BK, 377,5p och GK

bar1

Lydnadsprov 2009-04-16

Klass 1:

1:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 160,5p & 1:a pris

2:a Katharina Hagström & Rapport's Kaya, Schäfer, Bollnäs BK, 144p & 2:a pris

3:a Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk Setter, Särna-Idre BK, 143p & 2:a pris

4:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 135,5p & 3:e pris

5:a Annsofie Eriksson & Cantania's Nikita, Schäfer, Hudiksvalls BK, 129,5p & 3:e pris

6:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 128p & 3:e pris

7:a Lotta Jonsson & Crowhills Cojac, Rottweiler, Bollnäs BK, 110,5p & 3:e pris

8:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 93,5p & 0 pris

9:a Febe Dahlsten & Lordofcharms Attractive Anwell, ISW terrier, Ö:a Härjedalens BK, 72p & 0:pris

10:a Anna Westling & Puffi, Blandras, Ö:a Härjedalens BK, 14p & 0:pris

klass 2:

1:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 177p & 1:a pris

2:a Irene Göllas & Lisabackens Flippe Filur, Golden Retriver, Järvsö BK, 164,5p & 1:a pris

3:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 150,5p & 2:a pris

4:a Katarina Ahlström & Take Time Zoe, Border Collie, Bollnäs BK, 150p & 2:a pris

5:a Kristina Hansson & Knertebo's Look Who's Funny, Rottweiler, Edsbyns BK, 145,5p & 2:a pris

6:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 110,5p & 3:e pris

 

Klass 3:

1:a Lena Skyttner-Cavallin & Sångfågelns Marcellina, Labrador retriver, Järvsö BK, 238p & 2:a pris

2:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 199p & 3:e pris

3:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 195,5p & 3:e pris

4:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 166p & 0:pris

elit klass:

1:a Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flatcoated retriver, Järvsö BK, 252p & 2:a pris

2:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border Collie, Bollnäs BK, 194p & 3:e pris

3:a Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 190p & 0:pris

4:a Jenny Törnquist & Alice, Border Collie, Bollnäs BK, 163p & 0:pris

bar1

SÖK 2009-05-03
Lägreklass:
1:a Astrid Wallström & Moorman's Boddington Ale, Labrador retriver, Järvsö BK, 524p & uppflyttad
2:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner KH, Ö:a Härjedalens BK, 435p & GK
Högreklass:
1:a Anders Ögren & Blackneck's Öxo, Malinois, Örnsköldsviks BK, 396,75p & GK
Elitklass:
1:a Åsa Löfberg & Kogårdens Frö, Australian Stockdog, Östersunds BK, 594,25p & CERT
 
bar1


SPÅRTÄVLING 2008-09-28 domare: Marianne Dahlin & Irene Olofsson

Appellklass

1. Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 305p och uppflyttad
2. Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, Tollare, Järvsö BK, 257p och uppflyttad
3. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 115p och ej godkänd
Högreklass
1. Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan pudel, Östersunds BK, 523p och uppflyttad
2. Gunilla Nilsson & Demant's Unna, Schäfer, Härnösands BK, 518,75p och uppflyttad
3. Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 515,5 och uppflyttad
4. Elisabeth Jacobsson & Norpatorps Vvaki, Schäfer, Mora BK, 506,25p och uppflyttad
5. Irene Wahlberg & Venezia Silke Sigge 2, Flatcoated Retriver, Uppsala BK, 496,25p och uppflyttad
6. Sylvia Eriksson & Mimmtrix Fritz Jägermeister, Weimaraner, Östersunds BK, 444p och godkänd
 
bar1


LYDNAD 2008-09-20  domare: Pecka Olander

klass 1
1. Angelica Jonsson & Wilma, blandras, Mora BK, 163p och ett 1:a pris
2. Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk setter, Särna-Idre Bk, 159,5p och ett 2:a pris
2. Emil Arwenström & Ludwig, blandras, Mora BK, 159,5p och ett 2:a pris
4. Eije Korner & Quilpies Keewee VI, Australisk Kelpie, Ljusdals BK, 157p och ett 2:a pris
5. Malin Martinsson & Adiolas Tortellini, Labrador, Ö:a Härjedalens BK, 94p och ett 0:pris
6. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 52p och ett 0:pris

Klass 2
1. Maria Jonsson & Caci's Little Red-cap, Flatcoated retriver, Mora BK, 178,5p och ett 1:a pris
2. Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 155p och ett 2:a pris
3. Inga Britt Persson & Tekla, blandras, Mora BK, 143p och ett 2:a pris
4. Lina Persson & Onedis Baxter, Australian Shepherd, Östersunds BK, 120p och ett 3:e pris
5. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 110p och ett 3:e pris

Klass 3
1. Mikaela Hedqvist & Mioz, Border collie, Järvsö BK, 203p och ett 3:e pris

Elit klass
1. Tommy Norin & Grålötens Åskarino, Schäfer, Mora BK, 266p och ett 1:a pris
2. Åsa Smedberg & Molly, blandras, Mora BK, 250,5p och ett 2:a pris
3. Johan Wärmé & Grindsjöns Uma, Rottweiler, 198,5p och ett 3:e pris

 

bar1

ELITKLASS SPÅR 2008-08-23

1. Mikael Åslund & Elliegårdens Black Niva, Hovawart, Östersunds BK, 564,75p och CERToch SBCH Grattis!
2. Cicki Dalarud & Cartier Monzerat Cassie, Briard, Falu BK, 546,75p och certpoäng
3. Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flat coated Retriver, Järvsö BK, 542,5p och certpoäng
4. Anders Gunnarsson & Molars Sajko, Schäfer, Åre BK, 530,25p och certpoäng
5. Monica Johansson & Bardlands Imse Vimse, Riesenschnauzer, Timrå BK, 507,75p och GK
6. Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 496p och GK
bar1
Lydnadstävling 080725

Klass I

1. Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 180,5p & 1:a pris

2. Lina Persson & Easy All For You, Australian Shepherd, Östersunds BK, 168,5p & 1:a pris

3. Anita Johansson Eklund & Njiupavallens Puck, Tollare, Edsbyns BK, 161p & 1:a pris

4. Lina Svensson & Tallrisets Toke, LH vorsteh, Hälsinglands KK, 134p & 3:e pris.


Klass II

1. Andreas Johansson & Schafrix Donna, Schäfer, Edsbyns BK, 182,5p & 1:a pris

2. Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 174,5p & 1:a pris

3. Maria Wållner & Aladin, Eng Springer spaniel, Ljusdals BK, 168,5p & 1:a pris

4. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Kelpie, Edsbyns BK, 154p & 2:a pris
 
bar1
Lydnadstävling: 080615
KLASS I

1:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottis, Ö:a Härjedalen, 164,5p & 1:a pris + KLUBBMÄSTARE

2:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, kelpie, Edsbyn, 159p & 2:a pris

3:a Peter Olsson & Gyllene Horden's Enja, golden, Edsbyn, 142p & 2:a pris

4:a Ulrika Andersson & Myrhedens J-Ripa, setter, Ö:a Härjedalen, 137p & 3:e pris


KLASS II

1:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesen, Särna-Idre, 188p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdal, 171,5p & 1:a pris

3:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 92,5p & 0:pris


KLASS III

1:a Ingela Hammar & Robocop's Yellow Submarine, Labbe, Kungälv, 263,5p & 1:a pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, rottis, Ö:a Härjedalen, 149p & 0:pris
 
bar1
Spårtävling 080525

Appellklass:
1:a Rapptassens Argo & Kristina Davidsson, 200,5p & GK
2:a Åkerblommans Nietsche & Caroline Jelk, 232p & ej gk
3:a Scuba's Hankey Bannister & Bettan Gröning, 120,5p & ej GK
4:a Akjas Maczon & Johanna Rapp, 111,25p & ej GK

Lägreklass:
1:a Queen Samba and Figaro Fibula & Christer Dahlberg, 480p & uppflytt!!
2:a Rapport's Frost & Carina Byrén, 418,25p & GK
3:a Torsten & Margaret Pettersson, 358,75p & GK
 
bar1
 
SÖKTÄVLING 080504
lägreklass:
1:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 510,25p & uppflytt

högreklass:
1:a Gunnar Fors & Kulla Gulla's Gaia/ Rottweiler, Falun, 439p & godkänd

elitklass:
1:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik/ Golden Retriver, Järvsö, 523,5p & CERT!!!!
bar1
 
LYDNADSTÄVLING 080420
klass 1:
1:a Sara Stenberg & Qurious Somnus/ Golden Retriver, Edsbyn, 166p & 1:a pris
2:a Marie Löfqvist & Deminas Siri/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 156,5p & 2:a pris
3:a Maria Wållner & Aladin/ Springer Spaniel, Ljusdal, 156p & 2:a pris
4:a Kattis Lundgren & El-Jo-Mi's In The Ghetto/ Tervueren, Ö-vik, 117,5p & 3:e pris
5:a Kristina Davidsson & Rapptassens Argo/ Tervueren, Afbv, 112p & 3:e pris
6:a Maj Berglin & Selda/ Tervueren, Edsbyn, 66p & O:pris

Klass 2:
1:a Jenny Tedfelt & Akabotoz Boearanga/ Rottweiler, Malung, 164,5p & 1:a pris
2:a Anna Hedström & Lustans Splash Sprite/ Flatcoated Retriver, Edsbyn, 129p & 3:e pris
3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche/ Riesenschnauzer, Sv R klubb, 114,5p & 3:e pris
4:a Lotta Kihlström & Boxolas Ikaros/ Boxer, Malung, 105p & 3:e pris
5:a Bettan Gröning & Scuba's Hankey Bannister/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 98,5p & 0:pris
6:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 88,5p & 0:pris

Klass 3:
1:a Ingrid Boström & Turbulens Sunnan/ Tervueren, Östersund, 197,5p & 3:e pris
2:a Kattis Lundgren & Höglandos Ghetto/ Schapendoes, Ö-vik, 85p & 0:pris

Spårprov den 090927

Appellklass:

1:a John-Åke Andersson & Evallens Black Peggy Sue, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 266,5p & uppfl

2:a Björn Lander & Mr Binks Moterey Jack, Australian Shepherd, Uddevalla BK, 266,25p & uppfl

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 182,5p & GK

4:a Ulrika Andersson & Scuba's Hankey Bannister, Weimaraner kh, Ö:a Härjedalens BK, 165,25p & GK

5:a Ann Englund & Quincygårdens Massaj, Schäfer, Mora BK, 141,5p & ej gk

Högreklass:

1:a Erling Andersson & Månstrimmans Pirelli, Schäfer, Sundsvalls BK, 513,75p & uppfl

2:a Åsa Damberg & FLexi van Biezenhoeve, Schäfer, Hudiksvalls BK, 501,75p & uppfl

3:a Gunilla Andersson & Cukid's Elfin, Australisk Kelpie, V:a Medelpads BK, 485,5p & uppfl

4:a Lotta Könberg & Lita Till Krazy, Schäfer, Östersunds BK, 464p & GK

5:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 458,25p & GK

6:a Greteh Eklund & Älvgårdens Black Barrel, Labrador Retriver, Järvsö BK, 440p & GK

7:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 428p & GK

8:a Solveg Höglund & Markallens Jimbo, Schäfer, Timrå BK, 409p & GK

9:a Åse Rönnlund & Black Indian's Mike, Boxer, Sandvikens BK, 311,5p & GK

bar1 

Lydnadstävlingen 2009-09-19  

klass 1.

1:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 164p & 1:a pris

2:a Birgitta Bruce & Atlas, Vorsteh KH, Mora BK, 131,5p & 3:e pris

klass 2.

1:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 177,5p & 1:a pris

2:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden Retriver, Ö:a Härjedalens BK, 137p & 3:e pris

klass 3.

1:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 188p & 0:pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, 175p & 0:pris

3:a Rosemarie Persson & Nodstagårdens Kellie, Shetland Sheepdog, Knivsta HU, 168p & 0:pris

elitklass

1:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border collie, Bollnäs BK, 256p & 1:a pris

bar1

Spårprov Elitklass 090823

1:a Annica Hallin & Huvigas Pluto, Kh Vizsla, Elfsborgs BK, 566,5p och CERT

2:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik, Golden retriver, Järvsö BHK, 561,5p och CERT

3:a Berit Pålsson & Lei-Anns Öza, Malinois, Östersunds BK, 549,5p och certpoäng

4:a Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan Pudel, Östersunds BK, 515,5p och GK

5:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 486,75p och GK

bar1

Lydnadsprov 090724

Klass 1:

1:a Ellika Granath & Sanderettes Urznygga Unzette shetland sheepdog, Järvsö BHK, 174p & 1:a pris

2:a Malin Norell & Grindsjön's Xelma, rottweiler, Vaxholms BK, 162p & 1:a pris

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 151,5p & 2:a pris, KLUBBMÄSTARE

4:a Frida Jonasson & Amstel, kooikerhondje, Ö:a Härjedalens BK, 142,5p & 2:a pris

5:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin Of Teddybear, leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 134,5p & 3:e pris

6:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, flatcoated retriever, Ö:a Härjedalens BK, 123,5p & 3:e pris

7:a Anneli Persson & Birkelands Eloge, schäfer, Fagersta BK, 120p & 3:e pris

8:a Elsie Midttun & Dogfathers Adela, dobermann, Särna-Idre BK, 81p & 0:pris

KLASS 2

1:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, korthårig vorsteh, V:a Härjedalens BK, 148p & 2:a pris

2:a Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, nova scotia duck tolling retriver, Järvsö BHK, 145,5p & 2:a pris

3:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 129p & 3:e pris

4:a Lina Svensson & Tallrisets Toke, långhårig vorsteh, SHU, 128p & 3:e pris

KLASS 3

1:a Jill Rahmström & Hyzz Karate-Kid, australisk kelpie, Skultuna BK, 267p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdals BK, 241p & 2:a pris

3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesenschnauser, Särna-Idre BK, 240,5p & 2:a pris

bar1

Spårtävling 2009-05-31

Appellklass:

1:a  Arne Grahn & Wilse's Gaston, Schäfer, Mora BK, 209p och GK

2:a Åke Sällström & Working Beauty's Fantastic Flame, Nova Scotia Tolling Retriver, V:a Medelpads BK, 197p och GK

3:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 159,5p och ej gk

 

Lägreklass:

1:a Eva-Britt Lind & Vickulas Mocca, Kelpie, Ljusdals BK, 516p och UPPFLYTTAD

2:a Evis Persson & Mazkhens Mhyrhan, Border collie, Järvsö BK, 497,5p och UPPFLYTTAD

3:a Ingrid Boström & Turbulens Toka, Tervueren, Östersunds BK, 458,75p & UPPFLYTTAD

4:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 452,75p och UPPFLYTTAD

5:a Lina Söderberg & Schafrix Ginza, Schäfer, Edsbyns BK, 377,5p och GK

bar1

Lydnadsprov 2009-04-16

Klass 1:

1:a Josefine Busk & Chilimix Miracle of Mercy, Golden retriver, Ö:a Härjedalens BK, 160,5p & 1:a pris

2:a Katharina Hagström & Rapport's Kaya, Schäfer, Bollnäs BK, 144p & 2:a pris

3:a Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk Setter, Särna-Idre BK, 143p & 2:a pris

4:a Gunilla Hallgren & Lejonvinden's Rubin of Teddybear, Leonberger, Ö:a Härjedalens BK, 135,5p & 3:e pris

5:a Annsofie Eriksson & Cantania's Nikita, Schäfer, Hudiksvalls BK, 129,5p & 3:e pris

6:a Elisabet Broms & Conover's Belive Your Eyes, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 128p & 3:e pris

7:a Lotta Jonsson & Crowhills Cojac, Rottweiler, Bollnäs BK, 110,5p & 3:e pris

8:a Anna Fagerström & Caci's Starlight Starbright, Flatcoated retriver, Ö:a Härjedalens BK, 93,5p & 0 pris

9:a Febe Dahlsten & Lordofcharms Attractive Anwell, ISW terrier, Ö:a Härjedalens BK, 72p & 0:pris

10:a Anna Westling & Puffi, Blandras, Ö:a Härjedalens BK, 14p & 0:pris

klass 2:

1:a Lasse Löfman & Marimicks Figo, Tervueren, Mora BK, 177p & 1:a pris

2:a Irene Göllas & Lisabackens Flippe Filur, Golden Retriver, Järvsö BK, 164,5p & 1:a pris

3:a Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 150,5p & 2:a pris

4:a Katarina Ahlström & Take Time Zoe, Border Collie, Bollnäs BK, 150p & 2:a pris

5:a Kristina Hansson & Knertebo's Look Who's Funny, Rottweiler, Edsbyns BK, 145,5p & 2:a pris

6:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 110,5p & 3:e pris

 

Klass 3:

1:a Lena Skyttner-Cavallin & Sångfågelns Marcellina, Labrador retriver, Järvsö BK, 238p & 2:a pris

2:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 199p & 3:e pris

3:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 195,5p & 3:e pris

4:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 166p & 0:pris

elit klass:

1:a Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flatcoated retriver, Järvsö BK, 252p & 2:a pris

2:a Ulrika Jäder & Permafrostens Tom, Border Collie, Bollnäs BK, 194p & 3:e pris

3:a Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 190p & 0:pris

4:a Jenny Törnquist & Alice, Border Collie, Bollnäs BK, 163p & 0:pris

bar1

SÖK 2009-05-03
Lägreklass:
1:a Astrid Wallström & Moorman's Boddington Ale, Labrador retriver, Järvsö BK, 524p & uppflyttad
2:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner KH, Ö:a Härjedalens BK, 435p & GK
Högreklass:
1:a Anders Ögren & Blackneck's Öxo, Malinois, Örnsköldsviks BK, 396,75p & GK
Elitklass:
1:a Åsa Löfberg & Kogårdens Frö, Australian Stockdog, Östersunds BK, 594,25p & CERT
 
bar1


SPÅRTÄVLING 2008-09-28 domare: Marianne Dahlin & Irene Olofsson

Appellklass

1. Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, Riesenschnauzer, Särna-Idre BK, 305p och uppflyttad
2. Sofia Andersson & Tollartrollets Blå Viol, Tollare, Järvsö BK, 257p och uppflyttad
3. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 115p och ej godkänd
Högreklass
1. Jessica Näsström & Tripwire Black Maple, Mellan pudel, Östersunds BK, 523p och uppflyttad
2. Gunilla Nilsson & Demant's Unna, Schäfer, Härnösands BK, 518,75p och uppflyttad
3. Inger Sjögren & Mazkhens Myr Lhejhon, Border Collie, Järvsö BK, 515,5 och uppflyttad
4. Elisabeth Jacobsson & Norpatorps Vvaki, Schäfer, Mora BK, 506,25p och uppflyttad
5. Irene Wahlberg & Venezia Silke Sigge 2, Flatcoated Retriver, Uppsala BK, 496,25p och uppflyttad
6. Sylvia Eriksson & Mimmtrix Fritz Jägermeister, Weimaraner, Östersunds BK, 444p och godkänd
 
bar1


LYDNAD 2008-09-20  domare: Pecka Olander

klass 1
1. Angelica Jonsson & Wilma, blandras, Mora BK, 163p och ett 1:a pris
2. Frida Hedström & Pålamalmens Cassie, Engelsk setter, Särna-Idre Bk, 159,5p och ett 2:a pris
2. Emil Arwenström & Ludwig, blandras, Mora BK, 159,5p och ett 2:a pris
4. Eije Korner & Quilpies Keewee VI, Australisk Kelpie, Ljusdals BK, 157p och ett 2:a pris
5. Malin Martinsson & Adiolas Tortellini, Labrador, Ö:a Härjedalens BK, 94p och ett 0:pris
6. Linda Bergström & Rossi-Ricci, KH Vorsteh, Mora BK, 52p och ett 0:pris

Klass 2
1. Maria Jonsson & Caci's Little Red-cap, Flatcoated retriver, Mora BK, 178,5p och ett 1:a pris
2. Carin Ahlstedt & Nora av Skredin, KH Vorsteh, V:a Härjedalens BK, 155p och ett 2:a pris
3. Inga Britt Persson & Tekla, blandras, Mora BK, 143p och ett 2:a pris
4. Lina Persson & Onedis Baxter, Australian Shepherd, Östersunds BK, 120p och ett 3:e pris
5. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Australisk Kelpie, Edsbyns BK, 110p och ett 3:e pris

Klass 3
1. Mikaela Hedqvist & Mioz, Border collie, Järvsö BK, 203p och ett 3:e pris

Elit klass
1. Tommy Norin & Grålötens Åskarino, Schäfer, Mora BK, 266p och ett 1:a pris
2. Åsa Smedberg & Molly, blandras, Mora BK, 250,5p och ett 2:a pris
3. Johan Wärmé & Grindsjöns Uma, Rottweiler, 198,5p och ett 3:e pris

 

bar1

ELITKLASS SPÅR 2008-08-23

1. Mikael Åslund & Elliegårdens Black Niva, Hovawart, Östersunds BK, 564,75p och CERToch SBCH Grattis!
2. Cicki Dalarud & Cartier Monzerat Cassie, Briard, Falu BK, 546,75p och certpoäng
3. Leila Harmsund & Conovers Speedy Beam, Flat coated Retriver, Järvsö BK, 542,5p och certpoäng
4. Anders Gunnarsson & Molars Sajko, Schäfer, Åre BK, 530,25p och certpoäng
5. Monica Johansson & Bardlands Imse Vimse, Riesenschnauzer, Timrå BK, 507,75p och GK
6. Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, Rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 496p och GK
bar1
Lydnadstävling 080725

Klass I

1. Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottweiler, Ö:a Härjedalens BK, 180,5p & 1:a pris

2. Lina Persson & Easy All For You, Australian Shepherd, Östersunds BK, 168,5p & 1:a pris

3. Anita Johansson Eklund & Njiupavallens Puck, Tollare, Edsbyns BK, 161p & 1:a pris

4. Lina Svensson & Tallrisets Toke, LH vorsteh, Hälsinglands KK, 134p & 3:e pris.


Klass II

1. Andreas Johansson & Schafrix Donna, Schäfer, Edsbyns BK, 182,5p & 1:a pris

2. Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, Groenendael, Ljusdals BK, 174,5p & 1:a pris

3. Maria Wållner & Aladin, Eng Springer spaniel, Ljusdals BK, 168,5p & 1:a pris

4. Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, Kelpie, Edsbyns BK, 154p & 2:a pris
 
bar1
Lydnadstävling: 080615
KLASS I

1:a Marie Löfqvist & Deminas Siri, rottis, Ö:a Härjedalen, 164,5p & 1:a pris + KLUBBMÄSTARE

2:a Katarina Eriksson & Quilpies Krutov VI, kelpie, Edsbyn, 159p & 2:a pris

3:a Peter Olsson & Gyllene Horden's Enja, golden, Edsbyn, 142p & 2:a pris

4:a Ulrika Andersson & Myrhedens J-Ripa, setter, Ö:a Härjedalen, 137p & 3:e pris


KLASS II

1:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche, riesen, Särna-Idre, 188p & 1:a pris

2:a Anna Mann & Breakpoint's Jolie of Okey, groenendael, Ljusdal, 171,5p & 1:a pris

3:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper, Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 92,5p & 0:pris


KLASS III

1:a Ingela Hammar & Robocop's Yellow Submarine, Labbe, Kungälv, 263,5p & 1:a pris

2:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black, rottis, Ö:a Härjedalen, 149p & 0:pris
 
bar1
Spårtävling 080525

Appellklass:
1:a Rapptassens Argo & Kristina Davidsson, 200,5p & GK
2:a Åkerblommans Nietsche & Caroline Jelk, 232p & ej gk
3:a Scuba's Hankey Bannister & Bettan Gröning, 120,5p & ej GK
4:a Akjas Maczon & Johanna Rapp, 111,25p & ej GK

Lägreklass:
1:a Queen Samba and Figaro Fibula & Christer Dahlberg, 480p & uppflytt!!
2:a Rapport's Frost & Carina Byrén, 418,25p & GK
3:a Torsten & Margaret Pettersson, 358,75p & GK
 
bar1
 
SÖKTÄVLING 080504
lägreklass:
1:a Marie Löfqvist & Noddie's Cruella Best In Black/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 510,25p & uppflytt

högreklass:
1:a Gunnar Fors & Kulla Gulla's Gaia/ Rottweiler, Falun, 439p & godkänd

elitklass:
1:a Anita Larsson & Lisabackens Cubbe Cubik/ Golden Retriver, Järvsö, 523,5p & CERT!!!!
bar1
 
LYDNADSTÄVLING 080420
klass 1:
1:a Sara Stenberg & Qurious Somnus/ Golden Retriver, Edsbyn, 166p & 1:a pris
2:a Marie Löfqvist & Deminas Siri/ Rottweiler, Ö:a Härjedalen, 156,5p & 2:a pris
3:a Maria Wållner & Aladin/ Springer Spaniel, Ljusdal, 156p & 2:a pris
4:a Kattis Lundgren & El-Jo-Mi's In The Ghetto/ Tervueren, Ö-vik, 117,5p & 3:e pris
5:a Kristina Davidsson & Rapptassens Argo/ Tervueren, Afbv, 112p & 3:e pris
6:a Maj Berglin & Selda/ Tervueren, Edsbyn, 66p & O:pris

Klass 2:
1:a Jenny Tedfelt & Akabotoz Boearanga/ Rottweiler, Malung, 164,5p & 1:a pris
2:a Anna Hedström & Lustans Splash Sprite/ Flatcoated Retriver, Edsbyn, 129p & 3:e pris
3:a Caroline Jelk & Åkerblommans Nietsche/ Riesenschnauzer, Sv R klubb, 114,5p & 3:e pris
4:a Lotta Kihlström & Boxolas Ikaros/ Boxer, Malung, 105p & 3:e pris
5:a Bettan Gröning & Scuba's Hankey Bannister/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 98,5p & 0:pris
6:a Ulrika Andersson & Scuba's Grasshopper/ Weimaraner, Ö:a Härjedalen, 88,5p & 0:pris

Klass 3:
1:a Ingrid Boström & Turbulens Sunnan/ Tervueren, Östersund, 197,5p & 3:e pris
2:a Kattis Lundgren & Höglandos Ghetto/ Schapendoes, Ö-vik, 85p & 0:pris