Välkommen till Östra Härjedalens BK

Tävlingsresultat.

Dalmatiercutegeel[1][1]   Resultat från de senaste tävlingarna.  Dalmatiercutegeel[1][1]

2017

 

Spårtävling Appell och Högre 1 oktober

Appell

1:a Turbulens Sisu med förare Åsa Haglund, Mora BK. 218p o Uppfl

2:a Rockdove's Wind Of Change med förare IngaBritt Persson, Mora BK. 206p o Uppfl

3:a Hedeforsens Exi med förare Maria Jonsson, Mora BK. 191,50p o Uppfl

4:a Turbulens Tila med förare Anna-Maria Jansson, Östersunds BHK. 183p o Uppfl

Högre

1:a Cukid's Kindra med förare Gunilla Andersson, V:a Medelpads BK. 452,50p o GK

2:a Redcliff's It's Me Icon med förare Maria Eriksson, Bollnäs BHK. 448,50p o GK

3:a Seb Av Midälvaland med förare Kenneth Törnqvist, Ockelbo BK. 426p o GK

 

Spårtävling Appell och Lägre 21 maj

Appell

1.a Rapport's Frossa med förare Titti Godén, Östersunds BHK. 217p o uppflytt

2:a Elliegårdens Menja med förare Marie Döss, Hudiksvalls BHK. 172,50p o godkänd

Lägre

1:a Decorous Creative Cairo med förare Anita Larsson, Järvsö BHK. 517,50p o uppflytt

2:a Wellegårdens Mayah med förare Anette Lennartsson, ÖHBK. 497.50p o uppflytt

3:a Enduros Honda med förare Kjell Arvidsson, Mora BK. 486p o uppflytt

4:a Cajiro's Flash Back med förare Anna Roos, Edsbyns BK. 456,25p o uppflytt.

 

 

Lydnadstävling Startklass 2 maj 

1:a Rus N´Riv Trååst Shake It Off med förare Laila Christensen, Järvsö BHK. 196p o uppfl.

2:a Kinconly Nemo med förare Eva Nydahl, Roslagens BK. 167p o uppfl.

3:a Light Dream´s She All That med förare Lotta Jannesson, Mora BK. 158p o GK.

4:a Nisses Vinda med förare Lena Hedlund, V:a Medelpads BK. 155p o GK.

5:a Sångbergets Dovre med förare Ulrika Andersson, Järvsö BHK. 155p o GK.

6:a Renslingans Caprice med förare Evis Persson, Järvsö BHK. 136p o GK.

7:a The Kids Best Freind´s Dark Knight med förare Pierina Sundberg, ÖHBK. 126.5p o GK.

Klass 1

1:a Nuits Montorosso med förare Susanne Järhed, Mora BK. 211,5p o 3:e pris

Klass 2 

1:a Rus N´Riv T E Because Of You med förare Laila Christensen,Järvsö BHK. 193p o 3:e pris

 

 

pawline

 

2016

 

Spårtävling Appell och Högre 2 oktober

Appell

1:a Cukid's Jackson med Evelyn Edblad, Timrå BHK. 276,5p o uppfl

2:a Enduros Honey Hemi med Elisabeth Jacobsson, Mora BK. 276p o uppfl

3:a Enduros Honda med Kjell Arvidsson, Mora BK. 247,5p o uppfl

4:a Karlotta Vom Bopparder Hamm med Åsa Haglund, Mora BK. 232,5p o uppfl

Högre

1:a Turbulens Polka med Anna-Maria Jansson, Östersund BHK. 497p o uppfl

2:a Rossini's Ella F med Maj-Sofie Bergner, Sundsvalls BHK. 463p o gk

3:a Annerotts Kornelia med Katarina Abrahamsson, Ragunda BHK. 413,5p o gk

4:a Kogaråsen's Yago med Anita Grudin, Mora BK. 384,25p o gk

 

Spårtävling Appell och Lägre 28 maj

Appell

1:a Topzy med Lena Eriksson, Åre BK. 299,75p o uppfl

2:a Nisses Sly med Camilla Kjellström, Åre BK. 266,25p o uppfl

Lägre

1:a  Grimner Carma med Berit P Strindlund, ÖBHK. 499p o uppfl

2:a Wellegårdens Mayah med Anette Lennartsson, ÖHBK. 353,25p o gk

3:a Erla-Lycka Von Hove-Trönnes med Bodil åslund Röst, ÖHBK. 305,25p o gk

 

Lydnadstävling 1 maj

Klass I:

1:a Karven Bree med förare Maria Byström, Östersund BHK. 176p och 1:a pris

2:a Ellu'z Chess med förare Eva Karlholm, Brunflo BHK. 164p och 1:a pris

3:a Korad SE UCH TJH(FM) Kessu Aus Vinkona med förare Doris Eliasson, ÖHBK. 150p och 2:a pris

4:a Cajiro's Flash Back med förare Anna Roos, Edsbyns BK. 148p och 2:a pris

5:a Erla-Lycka Von Hove-Trönnes med förare Bodil Åslund Rösth, ÖHBK. 129p och 3:e pris

6:a SE UCH Risangårdens Hulken med förare Carina Larsson, ÖHBK. 84p

Klass II:

1:a Azizi's Halo By Devil med förare Maria Grindal Skogs, Mora BK. 165p och 1:a pris

2:a Stormo Backans Doris med förare Iréne Olofsson, Åre BK. 130,50p och 3:e pris

Klass III:

1:a Blue wingfire's Marble Cake med förare Lennart Roos, Edsbyns BK. 280p och 1:a pris

2:a Colas Tilde med förare Anna.Karin Johansson, Åre BK. 216p och 3:e pris

3:a LPI LPII Nora Av Skredin med förare Carin Ahlstedt, ÖHBK. 162,50p

 

 

 

pawline

 

2015

 

Spårtävling Appell och Högre 27 sept:

Appell:

1:a Zippakks Tiila med Maria Häggblom, Åre BK. 249.00p och uppflytt.

2:a Siljanhof's Elusive-Ero med Fredrik Carlsson, Falu BK. 230.00p och uppflytt.

3:a Erla-Lycka Von Hove-Trönnes med Bodil Åslund Röst, ÖHBK. 226,50p och uppflytt.

4:a Turbulens Bolero med Camilla Dahlberg, Strömsunds BK. 226.00p och uppflytt.

5:a Viätt's Husky med Charlotte Björklund, Åre BK. 203p och godkänd.

6:a Hummelviksgårdens Monti med Kent Ekerfalk, Åre BK. 167,50p och godkänd.

 

Högre spår:

1:a Enduros Denver med Johan Olander, Sv. Schäferhundkl. 493.75p och uppflytt.

2:a A Hardrockers Cher med Kristina hansson, Ragunda BHK. 422.00p och godkänd.

3:a Terahof Eagle-Eye med Ann-Sofie halvarsson, Sundsvalls BHK. 369,75p och godkänd.

 

Lydnadstävling 24 sept:

Klass I

1:a KORAD LPI Hippie Royale Bison med Kristina Westling, ÖHBK. 1:a pris 176.50p

2:a Writer's Quiero Quaigon med Nathalie Ekholm, ÖHBK. 1:a pris 170.00p

3:a KORAD SE UCH TJH(FM) Kessu Aus Vinkona med Doris Eliasson, ÖHBK. 1:a pris 167.00p

4:a KORAD IPOI SE UCH Wellegårdens Nala med Anette Lennartsson, ÖHBK. 3:e pris 138p

 

KlassII

1:a Aziz's Halo By Devil med Maria Grindal Skogs, Mora BK. 3:e pris 131,50p 

2:a Wellegårdens Mayah med Anette Lennartsson, ÖHBK. 3:e pris 107,50p

 

Lägre spår och Appellklass 31 maj 2015. 

Lägre spår:

1:a plats: Birkelands Kaspian med Anneli Persson, Fagersta BK. 463p och uppflytt.

 

Appellklass:

1:a plats: Missnutt's Crystal Milou med Åsa Krantz, Botkyrka BK. 261,50p och uppflytt.

2:a plats: Grimner Carma med Berit Pålsson Strindlund, Östersunds BHK. 257p och uppflytt.

3:e plats: Krokasmedens Wannabe med Mikael Åslund, Östersunds BHK. 243,5 och uppflytt.

4:e plats: Scuba's No Fear med Ulrika Andersson, Järvsö BHK. 233p och uppflytt.

 

  

pawline

 

2014

 

Högre spår och appellklass spår 5 okt 2014

Högre spår:

1:a Örnnästets Nemos Lexus (schäfer) & Monica Redford, Brunflo BHK. 509,5p o uppflytt.

2:a Enduros Egen Vilja (schäfer) & Maria Jonsson, Mora BK. 501,25p o uppflytt.

3:a Crofters Holding's Caliber (aus.shepherd) & Stina Bäck, Hudiksvalls BHK. 499,75p o uppflytt.

4:a Laxedex Dixxo (schäfer) & Sven-Olof Eroksson, Mora BK. 496,25p o uppflytt.

5:a Stjernborgens Juni (aus.shepherd) & Annica Fredholm, Ljusdals BHK. 491,25p o uppflytt.

6:a Jinx Tsu Tey (rottweiler) & IngaBritt Persson, Mora BK. 454,25p o godkänd.

7:a Tyrannens Cavata Cajsa (malinois) & Eva Hörnvall, Härnösands BK. 412,5p o godkänd.

8:a Lita Till Öka (schäfer) & Carina Larsson, Fagersta BK. 335p o godkänd. 

 

Appellklass:

1:a Skybar Gazelle (labrador retriver) & Lena Skyttner-Cavallin, Järvsö BHK. 296,50p o uppflytt. 

2:a Cutulus Koda (schäfer) & Lotta Könberg, Östersunds BHK. 236,75p o uppflytt.

3:a Cukid's Hebel (aus.kelpie) & Eva Forslin, Västra Medelpads BK. 179,50p o godkänd.

 

Lägre spår och appellklass spår 25 maj.

Lägre spår.

1:a El Marino's True Spirit (aus.shepherd) med förare Maria Lindskog, Edsbyns BK. 515p o uppfl

2:a Försvarsmaktens Franko (schäfer) med förare Christer Bhjur, Herrljunga BHK 448,25p o godkänd

3:a S VCH Missnutt's Diamond Rocky (aus.shepherd) med förare Elisabeth Einebrant, ÖHBK 387,75p o godkänd

Appelklass

1:a Tassemarkens Java (schäfer) med förare Maria Häggblom, Åre BK. 229,5p o uppfl

________________________________________

 

Lydnadsklass I 1 maj.

1:a SE UCH KORAD TJH(PTRH) Elligårdens Xilly (hovawart) med förare Bodil Åslund Rösth, ÖHBK. 167,5p o 1:a pris

2:a Rensrosen Lita (working kelpie) med förare Tova Willenfeldt, Östersunds BHK. 163p o 1:a pris

3:a Wellegårdens Mayah (schäfer) med förare Anette Lennartsson, ÖHBK. 158p o 2:a pris

Lydnadsklass II

1:a Puckolinas Kiros (collie l/h) med färare Åsa Haglund, Mora BK. 172,5p o 1:a pris

2:a Black Zone's Wild Rose (aus.shepherd) med förare Rosmarie Persson, Knivsta HU. 165p o 1:a pris

3:a Turbulens Rumba (tervuern) med förare Kent Haglund, Mora BK. 155p o 2:a pris.

Lydnadsklass III

1:a Light's Dream Betty Boop (pudel,dvärg) med förare Lotta Jannesson, Mora BK. 265,5p o 1:a pris

 



pawline



2013
  

Högre spår och appellklass spår 29 sept

 

Högre spår

1:a Cukid's Innamincka (kelpie) med förare John-Åke Andersson, V:a Medelpads BK, 521p och uppflytt.

2:a Örnnästets Nemos Lexus (schäferN) med förare Monica Redford, Brunflo BHK, 479,25p och godkänd.

3:a Sant Kreal Madonna Mia (dobermann) med förare Helene Blomqvist, Gävle BHK, 468p och godkänd.

4:a Alvens Brottar Boris (amstaff) med förare Jens Wikström, V:a Medelpads BHK, 455,50p och godkänd.

 

Appell klass

1:a Njupavallens Red Luna (tollare) med förare Helena Frid, Edsbyns BHK, 263,50p och uppflytt

 

 

Lägre spår och appell spår 26 maj 2013

Lägre spår

1:a Laxdex Dixxo (schäfer) med förare Sven-Olof Eriksson, Mora BK, 481,25p och uppfl

2:a Black Zone's Never Give Up (aus shepherd) med förare Mia Adolfsson, Nedansiljans BK. 444,25p och uppfl.

3:a Nordic Lake Black Bear (aus. shepherd) med förare Therese Sjölin, Matfors BHK. 350p och godk.

4:a Afrodite (pudel) med förare Jessica Näsström, Östersund BK. 345p och godk. 

Appell klass

1:a Missnutt's Diamond Rocky (aus. shepherd) med förare Elisabeth Einebrant, ÖHBK. 262,50p och uppflytt.

2:a Wellegårdens Mayah (schäfer) med förare Anette Lennartsson, ÖHBK. 174,75p och godkänd.

3:a Hedeforsens Missaga (schäfer) med förare Linda Jonasson, Matfors BK. 174,75p och godkänd.



Uthållighetsprov (UHP)

13-05-25 

Deen's Timo (riesenschnauzer) med Anna-Carin Lönn, Lima. Godkända.

Renrosen Bounce (working kelpie) med Tova-Lisa Willenfeldt, Östersund. Godkända.

Wellegårdens Mayah (schäfer) med Anette Lennartsson, Ö:a Härjedalens BK. Godkända.